W pogoni za pięknem i doskonałością, kiedy rynek kosmetyczny prześciga się w coraz to nowszych rozwiązaniach, klient bywa zagubiony w tej karuzeli zabiegów, sprzętów, preparatów-cud, ale jest też pełen obaw, bo nie chce wyglądać karykaturalnie, tylko zachować swoje naturalne rysy twarzy. Klienci gabinetów kosmetycznych są coraz bardziej świadomi – już wiedzą, że nie ma możliwości, aby powstrzymać procesy starzenia, ale można za to skutecznie spowolnić pojawianie się oznak upływającego czasu – naturalnie, w zgodzie i szacunku do swojego organizmu.
W takie podejście do pielęgnacji skóry wpisuje się terapia fotodynamiczna – efektywna, bezpieczna i oparta na pobudzaniu naturalnych mechanizmów regeneracji. W czasie, kiedy igła, wstrzykiwanie substancji, przerywanie tkanek i ich napełnianie budzi już często strach, terapia fotodynamiczna – choć znana od wielu lat, to jednak zepchnięta przez rozbudowany świat medycyny estetycznej na szary koniec – jest w polskiej kosmetologii niewątpliwym przełomem i potwierdzeniem na to, że można „odmłodzić” skórę bez jej gwałtownego i nienaturalnego pompowania. Wystarczy źródło światła i odpowiedni fotosensybilator aktywujący tkankę na to światło i umożliwiający mu dotarcie do najgłębszych warstw skóry.
Efekty, jakich możemy dokonać dzięki terapii fotodynamicznej
Uszkodzone komórki z utratą kolagenu, elastyny, nadmierną ilością barwnika, infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi zaczynają proces kompleksowej samoregeneracji na poziomie komórki – skóra „rodzi się” na nowo – zdrowa i młodsza. Wszystko dzieje się zgodnie z fizjologią skóry i bezpieczeństwem dla organizmu. To też doskonała terapia niwelująca skutki doby lat 90., kiedy to solaria i nadmierne opalanie spustoszyło ludzkie skóry, dając trwałe fotouszkodzenia praktycznie niemożliwe do wycofania przy użyciu innych zabiegów.
Terapia fotodynamiczna wykorzystuje to, co w przyrodzie najbardziej naturalne i życiodajne – ŚWIATŁO. Z wykorzystaniem światła przywracamy pierwotne szlaki metaboliczne naszych komórek – nie tworzymy niczego sztucznego, nie dostarczamy organizmowi „obcych” substancji, tylko pomagamy mu wrócić do jego naturalnych mechanizmów autoregeneracyjnych.
Katarzyna Nozderko, twórca marki estGen: Dobra kondycja skóry XXI wieku to dla nas kosmetologów prawdziwe wyzwanie. Na skórze widzimy tak naprawdę już tylko efekt tego, co dzieje się w całym organizmie. Jesteśmy przebodźcowani, w ciągłym stresie i pędzie, często sięgamy po niskoodżywcze jedzenie. To idealne środowisko do tego, aby wolne rodniki mnożyły się na potęgę, wywoływały zdrowotne powikłania i przyspieszały procesy starzenia. Co się wówczas dzieje ze skórą? Jest w stanie ciągłej nadwrażliwości i ciągłego stanu zapalnego, z zaburzoną mikrobiotą, bez ochronnej bariery, bezbronna wobec zanieczyszczeń, wirusów i bakteryjnych infekcji. Jako świadomy kosmetolog w tej sytuacji wiem tylko jedno – aby skutecznie wspomóc skórę w takich okolicznościach i doprowadzić do jej realnego wyzdrowienia, muszę sięgać po narzędzia, które w najbardziej bezpieczny sposób odbudują jej naturalny ekosystem i przywrócą homeostazę. Nasza skóra to bardzo „mądry” organ – wystarczy tylko w odpowiedni sposób stymulować jej naturalne mechanizmy komórkowe, a ona „sama” zaczyna uruchamiać procesy autoregeneracji. Uważam, że terapia fotodynamiczna jest absolutnie przyszłością polskiej kosmetologii. Przekonuję się o tym podczas każdego wykonywanego przeze mnie zabiegu, gdy widzę, jak działa na wielu poziomach terapeutycznych i jak spektakularne efekty pozwala osiągać.
Jak wygląda zabieg fotodynamiczny?
Sama procedura jest bardzo prosta – na ciało klienta nakładany jest preparat fotouczulający (Żel FOTO estGen), po 15-20 minutach aktywacji fotosensybilatora jest włączana lampa (w terapii najczęściej wykorzystywane jest światło LED czerwone lub niebieskie). Zabieg trwa maksymalnie do godziny i jest całkowicie bezbolesny. Indywidualnie może wystąpić delikatne pieczenie lub szczypanie, a po kilku dniach złuszczanie struktur (naturalny mechanizm samozdrowienia). Po zabiegu obowiązkowe jest tylko jedno zalecenie: ochrona skóry przed światłem przez 72 godziny – UVA, UVB, IR, HEV, potem standardowa fotoprotekcja (zalecane SPF 50).
W jakich przypadkach można zastosować terapię fotodynamiczną?
- trądzik pospolity i różowaty – redukcja stanów zapalnych
- odmładzanie skóry (redukcja zmarszczek, zwiększenie elastyczności skóry, wzmocnienie konturów twarzy, stymulacja kolagenu typu III)
- hiperpigmentacja/przebarwienia
- w terapiach immunomodulacyjnych w przebiegu m.in.: łuszczycy, egzemy, AZS
- przed zabiegami – w celu zwiększenia syntezy kolagenu oraz elastyny i przywrócenia struktury macierzy zewnątrzkomórkowej
- po zabiegach – jako uzupełnienie lub wzbogacenie planu beauty, działanie przeciwzapalne, rewitalizujące, łagodzące
Przekonaj się, jakie efekty zabiegowe daje terapia fotodynamiczna: kliknij link
Zabiegi fotodynamiczne są znane i z powodzeniem stosowane w medycynie już od 30 lat. estGen jest pierwszą terapeutyczną firmą w Polsce, która stworzyła specjalistyczny preparat Żel FOTO estGen (w składzie ponad 5-procentowy kwas aminolewulinowy zawieszony w matrycy promotorów przenikania GAG umożliwiających szybszą i głębszą penetrację) spektakularnie wzmacniający działanie światła i odpowiadający na potrzeby problemów skórnych, z jakimi zgłaszają się klienci do gabinetów kosmetycznych. Tym samym polscy kosmetolodzy dostali niezwykle skuteczne i bezpieczne narzędzie pracy, które daje im ogromne możliwości w prowadzeniu spektakularnych zabiegów kosmetycznych, a klienci zyskali możliwość przywracania młodości i zdrowia swojej skórze i to na wielu poziomach.
lek. Artur Markowski, dermatolog, specjalista medycyny estetycznej: Lata moje praktyki coraz bardziej utwierdzają mnie w przekonaniu, że terapia fotodynamiczna to najbardziej bezpieczna i skuteczna metoda leczenia szerokiego spektrum problemów dermatologicznych – nieinwazyjna, bez skutków ubocznych i powikłań, bardzo dobrze tolerowana przez skórę. Wprowadzenie jej do gabinetów kosmetycznych traktuję jako ogromny przełom w rozwoju polskiej kosmetologii, dzięki któremu klienci ze skórą problematyczną mają teraz możliwość korzystać z naprawdę zaawansowanej pielęgnacji i wykonywać zabiegi odmładzające, które działają i dają naturalne, nieprzerysowane efekty.